Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Zespół

dr hab. Kamil Kuraszkiewicz

kierownik działania

Archeolog, egiptolog, profesor w Zakładzie Egiptologii Wydziału Orientalistycznego UW, kieruje Polsko-Egipską Misją Archeologiczną Saqqara. Jego zainteresowania badawcze obejmują Egipt w III tysiącleciu p.n.e., ze szczególnym uwzględnieniem władzy królewskiej z jej atrybutami i manifestacjami, administracji państwowej i kadry urzędniczej oraz kontaktów z terenami ościennymi w czasach Starego Państwa.

prof. dr hab. Joanna Jurewicz

Indolożka i lingwistka kognitywna; profesor w Katedrze Azji Południowej WO UW, research fellow w Department of Linguistics and Modern Languages, College of Human Sciences, UNISA. W centrum jej zainteresowań leży filozoficzna myśl hinduska wyrażana w najstarszych indyjskich zabytkach literackich, a także analiza znaków kulturowych, pozwalająca na rekonstrukcję myślenia leżącego u ich podłoża. W badaniach stosuje interdyscyplinarną metodologię łączącą filologię, filozofię i nauki o kulturze z lingwistyką kognitywną.

dr hab. Krzysztof Jakubiak

Kierownik Katedry Archeologii Orientu na Wydziale Archeologii. Specjalizuje się w archeologii Bliskiego Wschodu. Zainteresowania badawcze obejmują czas od początku epoki żelaza do czasów późno-antycznych. Uczestnik prac wykopaliskowych w Starym Seraghsie i Mele Hairam w Turkmenistanie, Hawarte i Palmyrze w Syrii. Kierownik kilku projektów naukowych prowadzonych na terenie Libanu, Egiptu i Armenii. Obecnie kieruje badaniami na stanowisku Metsamor w Armenii, oraz ekspedycją archeologiczno konserwatorską w Marina el Alamein w Egipcie.

dr Robert Mahler

Bioarcheolog, adiunkt w Zakładzie Studiów Afrykańskich Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej, kierownik Zakładu. Kieruje archeologiczną ekspedycją do Naqlun w Egipcie. Swoje zainteresowania zawodowe koncentruje wokół archeologii śmierci. Chętnie sięga po wnioskowanie statystyczne, łącząc dane archeologiczne z osteologicznymi. Bada jakość życia i społeczną stratyfikację ludności średniowiecznego Egiptu i Sudanu.

dr hab. Hanna Rubinkowska-Anioł

Afrykanistka-historyk, profesor w Katedrze Języków i Kultur Afryki Wydziału Orientalistycznego UW; wieloletnia przewodnicząca, obecnie zastępca przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego, członek zarządu Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata. Zajmuje się historią nowożytnej Etiopii, szczególnie etiopską kulturą polityczną, przede wszystkim symboliką i legitymizacją władzy od końca XIX wieku do dzisiaj; bada ikonograficzne przedstawienia władzy, a także przestrzenie władzy i władzę w przestrzeni (w kategoriach długiego trwania).

dr hab. Arkadiusz Sołtysiak

Bioarcheolog, zatrudniony w Katedrze Bioarcheologii na Wydziale Archeologii UW. Zajmuje się badaniami kości ludzkich znalezionych na stanowiskach archeologicznych Bliskiego Wschodu, od Libanu przez Syrię po Iran. Ostatnio zajmuje się przede wszystkim badaniami diety i mobilności przy użyciu metod izotopowych oraz możliwościami połączenia metod izotopowych i histologicznych w bioarcheologii. Redaktor naczelny rocznika „Bioarchaeology of the Near East”.

dr hab. Anna Wodzińska

Archeolog, egiptolog, kierownik Stacji Badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Kairze, także adiunkt w Katedrze Archeologii Egiptu i Nubii Wydziału Archeologii UW. Badaczka ceramiki starożytnej, szczególnie egipskiej. Jej zainteresowania odnoszą się do rekonstrukcji życia codziennego starożytnych Egipcjan, na podstawie znalezisk archeologicznych, ale także źródeł ikonograficznych.

dr hab. Dobrochna Zielińska

Archeolog, nubiolog, adiunkt w Katedrze Archeologii Egiptu i Nubii Wydziału Archeologii UW. Zajmuje się archeologią i sztuką, przede wszystkim malarstwem, Egiptu i Nubii w dobie chrześcijaństwa. Interesują ją również wszelkie aspekty materiałoznawstwa i technologii w starożytności. Obecnie jest kierownikiem programu badań archeologicznych i etnograficznych w regionie 3 katarakty na Nilu (Sudan).

dr Zuzanna Augustyniak

koordynatorka seminarium archeoorientalistycznego

Etiopistka, afrykanistka, etnograf. Adiunkt w Katedrze Języków i Kultur Afryki Wydziału Orientalistycznego UW. W pracy badawczej zajmuje się relacją władzy i płci we współczesnej Etiopii; prowadzi badania terenowe wśród etiopskiej diaspory w Kairze.

dr Joanna Ciesielska

Archeolog-nubiolog i bioarcheolog, specjalista w zakresie obrządku pogrzebowego w średniowiecznej Nubii. Członek projektu „Soba – serce królestwa Alwy. Organizacja przestrzenna średniowiecznej stolicy nad Nilem Błękitnym”. Interesuje się szczególnie archeologiczną rekonstrukcją tożsamości społecznej w kontekstach funeralnych. Obecnie zajmuje się badaniem roli kobiet w społeczeństwach średniowiecznej Nubii.

dr Tomasz Michalik

Archeolog i kognitywista, adiunkt w Zakładzie Studiów Afrykańskich Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW (w ramach programu IDUB). W swojej pracy badawczej stara się odpowiedzieć na dwa pytania: w jaki sposób konstrukcja ludzkiego umysłu oraz kultura wpływają na tworzenie i nabywanie wiedzy o przeszłości oraz w jaki sposób artefakty świadczą o zdolnościach umysłowych. W sposób szczególny interesuje się uwagą wzrokową i metodą okulograficzną.

dr Robert Stark

Bioarcheolog, adiunkt w Zakładzie Studiów Afrykańskich Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW (w ramach programu IDUB). W badaniach koncentruje się na archeologii funeralnej i antropologii biologicznej, ze specjalizacją w zastosowaniu analiz izotopowych w badaniach nad takimi aspektami życia jak dieta i mobilność. Prowadzi badania w różnych regionach, ze szczególnym uwzględnieniem Egiptu i Sudanu, gdzie uczestniczy w pracach wykopaliskowych w Starej Dongoli i Ghazali.

dr Magdalena Woźniak

Archeolog, nubiolog, adiunkt w CAŚ UW. Zajmuje się badaniami tekstylnymi oraz ikonografią, w szczególności relacją między ubiorem a tożsamością. Prowadzi projekt Projekt Nubian Textiles i jest liderem grupy badawczej "Clothing and identity" w projekcie EuroWeb (Cost Action 19131).

mgr Anna Klingofer-Szostakowska

Asystent na Wydziale Orientalistycznym UW w programie IDUB, przewodnicząca Oddziału Wschodniego i członkini zarządu Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Autorka ponad stu przekładów literackich, zajmuje się kognitywną teorią przekładu, poetyką kognitywną (z naciskiem na badania dotyczące komiksu i powieści graficznej), językiem władzy w Izraelu (od 1948 do dziś) oraz kształtowaniem przestrzeni jako narzędziem izraelskiej polityki.

dr Daniel Takács

Egiptolog, doktorant w Zakładzie Egiptologii i asystent w programie IDUB na Wydziale Orientalistycznym UW. Jego zainteresowania badawcze obejmują egipską religię, architekturę i język oraz interdyscyplinarne studia nad graficznymi systemami komunikacji; jego rozprawa doktorska jest poświęcona zjawisku liminalności w starożytnym Egipcie.

mgr Kinga Turkowska

Doktorantka i asystent w programie IDUB na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwentka historii i afrykanistyki na Uniwersytecie Warszawskim, etiopistka, archiwistka. Interesuje się historią współczesnej Etiopii, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii pamięci. Autorka kilku artykułów dotyczących historii i kultury etiopskiej. W przeszłości aktywna w sektorze organizacji pozarządowych. Prowadziła warsztaty dla dzieci, młodzieży oraz seniorów dotyczące m.in. edukacji międzykulturowej.